לימודי תואר שני בפסיכולוגיה - מידע כללי

תהליך הקבלה לתואר שני בפסיכולוגיה הינו ארוך, מאתגר ויש שיגדירו אותו מפרך. עיקר המתח סביב תהליך הקבלה נובע מכך שהביקוש עולה מאוד על ההיצע.

 
אומנם, בשנים האחרונות חלה התרחבות משמעותית בהיצע המסלולים והמגמות לתואר שני, במקביל להתפתחות הפסיכולוגיה כמדע וכמקצוע בעולם. כך צצו מגמות שלפני מספר שנים נחשבו לצדדיות בתחום, וכיום הן לגיטימיות ואף קיים ביקוש רב למסיימים אותן, כגון פסיכולוגיה רפואית, שיקומית והקשרים שונים של מדעי המוח. תחומים אלה בהחלט שברו את המונופול של הפסיכולוגיה הקלינית. מצד שני, גאה מאוד הביקוש בקרב סטודנטים בישראל ללימודי פסיכולוגיה.
 
עם הביקוש נפתחו מסלולי תואר ראשון בפסיכולוגיה במוסדות רבים, ביניהם לא מעט מכללות, ולאור כל אלו – עלו דרישות הסף.

מכיוון שבוגר תואר ראשון בפסיכולוגיה אינו מוסמך להיות פסיכולוג ולטפל, עלה בהתאמה גם הביקוש לתואר שני. לפני כעשור הגיע לשיאו תהליך עליית ציוני התואר הראשון באוניברסיטאות, ולא ניתן היה להתבסס עוד על הבדלים זעירים שבין 94 ל-96 ככלי מיון תקף. בנוסף, האוכלוסייה המסיימת תואר ראשון הפכה הטרוגנית עם השתלבותן המלאה של מספר לא מבוטל של מכללות. המגמות לתואר השני לפסיכולוגיה התקשו למיין את עשרות ומאות הפניות שהגיעו אליהן מצד מסיימי התואר הראשון. מתוך תמונת מצב זו נולד מבחן המתא"ם, השואף לקבוע קריטריון אחיד ושוויוני לשימושם של המוסדות הממיינים לתואר שני בפסיכולוגיה. אף על פי שכל המוסדות מתחשבים במבחן זה, הם רשאים להעניק לו משקל כראות עיניהם, וממשיכים לעשות שימוש בציוני התואר, המלצות, קורות חיים וראיונות, בשלבים שונים של תהליך המיון.

 
הדרישות השונות של כל מוסד ומוסד, החל בהיבטים תכניים וכלה בהיבטים מנהלתיים, הופך את תהליך ההרשמה והקבלה לסבוך יותר מתהליכים מקבילים במקצועות אחרים.
 
 

לפרטים נוספים ולהרשמה

המרכז הארצי קבע

תלמידי אופק מקבלים את הציונים הגבוהים ביותר במתא"ם
לדו״ח המרכז הארצי

מבחן מתאם לדוגמא

מבוסס על מתא״ם 2016
הבחן עכשיו
עיצוב אתרים ופיתוח - design-studio.co.il